Cep telefonları korona testine dönüşüyor

Fransa’da uzmanlar akıllı telefon aracılığıyla yapılan bir korona virüs testi geliştirdiklerini açıkladı.

 Cep telefonları korona testine dönüşüyor

28.02.2021 - 12:17

Güncelleme : 28.02.2021 - 12:17

Fransa’daki Lille Üniversitesi’nde aralarında Marsilya’dan da araştırmacıların bulunduğu uzman ekip, akıllı telefonla yapılabilen bir korona testi geliştirdiklerini duyurdu.

Akıllı telefona takılan bir çeşit USB cihaz üzerindeki şeride sürüntü örneği yerleştirilerek yapılan test 300 kişi üzerinde denendi. Testlerin yüzde 90 oranında doğru sonuç verdiğini açıklayan uzmanlar, Mart ayında geliştirilen testin bin kişi üzerinde denemeyi planladıklarını belirtti.

Bu testin en büyük avantajı ise 10 dakikada sonuç vermesi olurken, testin ilk olarak hastanelerde kullanılması, daha sonra ise halka sunulması bekleniyor.

DEVOS: “İLK DALGA FELAKETLE SONUÇLANDI”

Bilim grubunun üyelerinden David Devos teste dair yaptığı açıklamasında “Buradaki amaç, önümüzdeki haftalarda çok hızlı bir şekilde acil servislere sunabileceğimiz, vakaları çabuk teşhis eden bir test hazırlamak. Covid-19’un ilk dalgası hastanede felaketle sonuçlandı. Çünkü orada birçok insan bilmeden enfekte oldu. Daha sonraki amaç, pratisyen hekimlerimiz, eczacılarımız ve bakımevlerimiz için testi kullanıma sunmak” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın